Kaymaklı Yeraltı Şehri – Kapadokya


YAZAN : AHMET ARISOY

Kaymaklı Yeraltı Şehri- BÖLÜM 1

Tarih m.s.100 lü yılları göstermektedir. Arabistan yarım adasında bulunan bir akım dünyanın dengelerinin ve toplumsal oluşumlara ters gelecek bir yaşam ile değişime uğramaktaydı. Akımlar ve ticaretler bu sözleri birbirlerine taşımakta bilenler diğerlerini etkilemekte ve çığ gibi büyüyen bir güzellik ve davet başlamıştır. Konumuza Romalılar’dan bahsederek devam edeyim.

Legione_romana_parata

 

Romalılar

Romalılar, bu akın akın gelen yaşam şekline ve yaşayışın değişikliğini sorgulamaktaydılar. Merak edilen bu akın ve yaşam tarzları , o zaman da Romalılarca çok güzel bir şekilde örülmüş iletişim ağı ile bilgileri sürekli olarak kendilerine almaktaydılar. Kolay ve hızlı bir iletişim ağı o zaman mevcuttu.

Romalılarda iletişim, meditarion , pansiones, ve mutationes olmak üzere çok iyi örgütlenmiş posta ağı mevcut olmaktadır. Meditarionlar bir şehir gibi büyümüş ve posta taşıyıcılar için her türlü araç ve gerece sahip bir içeriği vardır. Gelen taşıyıcılar burada dinlene bilir, at değişimi yapabilirdiler. Pansiones’lerde postacılar dinlenme ve konaklama olarak kullanırlar. Daha az örgütlenmiş, çevrede yaşayan kişilerce bakım yapılan bir bölge olarak kullanılmıştır ve özel mülk alanına girmiştir. Mutaionesler’de sadece at değişimleri yapılmaktadır, bu at değişimler bir postacının hiç durmaksızın hızlıca yol almasını sağalmaktadır.

Küçük bilgi :

Antik Roma yolları Roma İmparatorluğu’nun büyüyüp gelişmesinde zorunlu bir unsur olmuştu. Bu yollar nedeniyle Romalılar orduları için emniyetle ve hızla büyük alanlar içinde hareket alanı sağlamışlardır. Bu yollar aynı zamanda haberleşme ve iletişim için elzem olmuşlardır. İktisadi bakımdan ise antik Roma yolları Roma yiyecek ve emtia ticaretinin gelişmesinde ve çok geniş bir alanda Roma mallarının yayılıp dağıtılabilmesini sağlamıştır. Roma İmparatorluğunun en parlak zamanlarında antik Roma yolları ağı 85.004 km. kara yolunu kapsamaktaydı ve 372 bağlantıdan oluşmaktaydı.

Latince viae adi verilen antik Roma yollarının yapımı askeri, ticari ve siyasal nedenlerle gerekmiş ve Romalılar bu yollar ağ sistemini yapıp ve sonra bakımını sağlamakta buyuk deneyim kazanmışlardır. Antik Roma yollari bir mahallden diger mahalle asker ve askeri malzeme tasimak icin yapilmakla beraber bu yollar ana tasit olarak atli araba icin yapilmisti. Roma askeri lejyonlari bu yollar nedeniyle cabuk ve emniyetli olarak ulke icinden Roma sinirlarina gidebilmekte idiler. Boylelikle bu yollar imparatorlugun emniyetini nve istikrarini saglamak icin en buyuk unsur olmuslardir. Diger taraftan Orta Caglara girmeden Roma Impartorlugu’nun cokusune de bir amil olmuslardir Romalilarin dusmanlari olan barbar kavimler bu yollardan Roma topraklarina gelip yerlesip idaresini ellerine gecirmislerdir. Roma imparatorlugu’nun ortadan kalkmasi ile birlikte bu yollarin cogu bin, iki bin yil ayni guzergahtan iletisimi saglamaya devam etmislerdir.

Kaynakça : http://tr.wikipedia.org/wiki/Antik_Roma_yollar%C4%B1

Romalılar bu akımın ve yığınlar halinde kabul edilen bir yaşam tarzının bir din olduğunun farkına varmışlardı. Bu farklılık romanın içerisinde yaşadığı düşünceye karşı çıkıyor. İnsanlar etkiliyor ve kendilerine karşı çıkmasına sebep olarak görmekteydi.

Bu dinin habercisi Hz. İsa ‘dır. Hristiyanlık dinin peygamberi, incilin indiği peygamber.

images (8)

Romalılar bu etkiye artık bir son vermek için atağa geçmekte bu dini kabul edenleri öldürmek için lejyonları ile yola çıkmışlardı. Yollar bükülür yollar geçilir ,yerler daralır , günler devrilir , tarih yaprakları düşer .Romalı askerlerinin yollarının Kaymaklı ile kesişmesi ile yer altı şehirlerinin tarihi tam o zaman başlamaktadır.

 

YAZIMIN DEVAMI YAKINDA SİZLERLE…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s