Kapadokyada İletişim


YAZAN : AHMET ARISOY

İletişimin önemi 

İletişim Hz. Âdem den bu yana gelerek insanoğlunun peygamberler yani Allah’ın emir ve yasaklarını iletmekten başlayan bir süreç içerisinde açıklayabiliriz. İki tür söylem var olduğu konusunda aklınızdaki fikirleri tazelemek gerekir ki Müslüman olmak yani İslam’da Allah’ın bütün peygamberlerine inanmak gerekir ve Hz. Âdem ilk peygamber olarak dünya hayatının başlaması ve insanın şeytanın oyunları ile imtihan başlamaktadır.

İletişimin insanlığın ilk başlangıcından beri 20150207_141807bir şeyler iletmek, insanlara aktarılacak enformasyonlar iletmek anlamına gelmektedir. Peki, bu aktarım doğrultusunda, okuyucu da değişiklikler ve uygulamalar gibi bir takım beklentiler vardır. Okuyucu olarak isimlendirdiğimiz yani iletilen enformasyonları alan kişilerin eylemlerinde içeriğin konusuna göre farklılıklar gösterilmesi yâda okuyucunun zaten bunu farkına varmadan önemsiz sayılarak işlenmesi, shannon weawer modelleri olarak bilinir.

zwdziq

 

 

İletişim modelleri çerçevesinde yöredeki konumları inceleyelim. Kapadokya’da iletişim de, bir o kadar önemlidir. Öncelikle bölge önemli ulaşım yolu üzerinde olması ve geçiş alanı olarak Kudüs ve kutsal topraklara gidiş yolu üzerinde olmaları, saldırılara maruz kalmasına veya da birçok seyahat eden kişilerin uğrak noktası olan bölge olmasına neden olmaktadır. Bu nedenler, bölgede ulaşımın önemli olmasını gerektiriyor ve bölgeler arasında ataklara karşı savunma daha önemli olacaktır ki, yüksek bölgeler ve alçak bölgeler olarak bir birlerini gören noktalar seçilmiştir. Bu seçimler iletişimin daha rahat sağlanması için yapılmıştır. Kolay iletişim ve iletişim o zaman da hayatta kalmanın nedeni, hızlı iletişim de dönem içerisinde bir yerde hüküm sürmenin ve galibiyetin en önemli unsuru olmaktaydı.

20150207_141807

 

Yazımın devamı gelecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s