Kaymaklı Yeraltı Şehri – Kapadokya Bölüm 4


Yazan : Ahmet Arısoy

wpid-20150301_160508.jpg

Yer altı şehirlerinin daha önceki yazılarımızda sığınma amaçlı kullanıldığından bahsettik. Sığınmanın ve kaçış yolunun önemli bir haberleşme ağı ile gerçekleştirileceğinden bahsedildi. Yer altı şehirleri volkanik tüfün yumuşak yerlerinin oymasıyla , m.ö 200 lü yıllarda insan emeği ile yapıldığı bilinmektedir. Toplamda 30.000 kişinin içerisinde barınacağından bahsedilir. Askeri amaçlı kullanıldığı için yer altı şehirlerinde çok bir kalıntı bulunmaz. Daha çok mezarlar ve eski yapım su kaynakları bulunur. Kasaba etrafında ki her evden yer altı şehirlerine bağlantı olduğu biliniyor. Tehlike anında dışarı çıkılmadan bu kanallardan yer altı şehrine geçilebildiği bilinir.

Kaymaklı yer altı şehri askeri olması tünellerin ve yapının da askeri amaca yakın olması ve güvenli olması gerekir. Bunu sağlamak için tünel içlerinde sürgülü yuvarlak taşlar vardır. Bu yuvarlak taşların en ilginç tarafı volkanik tüfün oyulması olmamasıdır. Bunlar gerçekten taşlardır. Ortalarında birer gözetleme değili vardır. Yuvarlaktır. Yüzeyi portakal kabuğu yüzeyi gibi oransal olarak çukurlu yapıya sahiptir.Düşman bölgeye geldiğinde bu sürgülü kapılar içeride savunan kişiler ile kapatılır. Kapatılan kapının arkasında daracık sadece 40 cm genişliğinde olan yolun zifiri kararmasına neden olur. Bu çok güzel bir savunma icadıdır. Orta kısımda bulunun gözetleme deliklerinden , uzun sopanın ucuna sivriltilmiş metalden demir takılarak ölümcül silah haline gelen mızraklar ile savunulur. Mızraklar bir yada iki düşamanı yaralamasıyla tünel tıkanır ve düşmanın içeriye girmesi imkansızlaşmış olur.

wpid-20150301_160651.jpg

Romalılar bu tünelleri çok zorlamışlardır. Fakat bölge halkı aynı şekilde direnmiş ve yer altı şehirlerinde yaşamayı başarmışlardır. Gizli tünellerin bulunması ve bölgeye hakim olmanın gücü ile düşmana karşı başarı sağlanmıştır.

Sadece kaymaklıda yer altı şehri olmadığı bilinmektedir. Nevşehir ilinin altının volkanik olan kısımlarında yer altı şehirleri olduğu , ve bunların birbiri ile bağlantısı olduğu tahmin edilir. Kaymaklı kasabasındaki bu tünellerin sadece 4 katı gezilebilmektedir. Gelecekte bütün tüneller arasında ki bağlantıların çözülmesi bekleniyor.

Yazımın devamı bir sonraki bölümde…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s