Kapadokya’da İletişim-BÖLÜM 2


Yazan : AHMET ARISOY

Uçhisar Kalesi

Kapadokya bölgesinin farklılıklarından bahsetmek gerek birinci bölümün başlangıcı. . Kapadokya bölgesini gezenler veya resimlerden bilenler, ya da hiç bilmeyenler farklı bir şeyi keşfetmişlerdir. Dikkat edilmesi gereken bir noktadan bir tanesi uçhisar kalesinin konumu ve yüksekliği.

Uç hisar kalesi konumu öyle olacaktır ki en yüksek görünüm yani Kapadokya bölgesinin kuş bakışı olarak görüldüğü en iyi konum burasıdır.

Uçhisar belediyesinin kale hakkında verdiği bilgi şu şekildedir;

UÇHİSAR KALESİ

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın zirve noktasıdır. Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Orta hisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızıl çukur, Güllülere, Çavuşun, Boztepe, Aktepe, Avanos, yani bütün Kapadokya ayağınızın altındadır. 

            Kalenin zirvesinde çok sayıda oyma küp, oyma mezar ve büyük sarnıç bulunmaktadır. Kaleden kuzeye doğru aşağılara bakınca Cevizli peribacalarını, batıda Nevşehir’i ve Oylu Dağı’nı, kalenin hemen önünde yeni Uçhisar’ı, güneybatıda uzaklarda Hasan Dağı zirvesini görebilirsiniz. 

            Uçhisar Kalesi, Erciyes ve Hasan Dağı’nın birlikte görülebileceği tek yerdir. Erciyes Dağı’nın yani Kapadokya Bölgesi’nin yaratıcısının en iyi görüldüğü yer yine Uçhisar Kalesi’dir. 
            Roma döneminden beri oyularak içine çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahsen, yapılmış, Arap akınlarına karşı önemli bir savunma noktası olmuştur. Üzerinde saldırganlara karşı savunma amaçlı kullanılan büyük taş gülleler bulundurulmuştur. Hem bir gözetleme kalesi hem de savunma kalesi olarak kullanılan Uçhisar Kalesi, Selçuklu ve Beylikler döneminde de önemini korumuştur (12.-14. yy.). 
            Genellikle beyliklerin sınır bölgesi konumunda olan kale, Selçuklular’ın doğu sınırı, Kadı Burhanettin Beyliği’nin batı sınırı, Karamanoğulları’nın doğu sınırı halinde konumundan ötürü “Uçhisar” adıyla anılmaya başlamıştır.  Bölgenin en yüksek noktalarına kurulmuş olan Başhisar (Ürgüp), Ortahisar ve Uçhisar Kaleleri Selçuklu Dönemi’nde Nevşehir’in üç önemli koruma noktasını oluşturuyordu. Bu dönemde bir “uç beyliği” konumundaki Uçhisar Kalesi’nin çevresinde yoğun bir nüfus yaşamaktaydı. Bu dönemlerde Kayseri Beyi’nin kardeşinin Uçhisar Beyi olduğu bilinmektedir.  Osmanlı Beyliği’nin II. Beyazıt ile birlikte 1398 yılında bölgeye hakim olmasından sonra Uçhisar Kalesi’nin II. Beyazıt’a teslim olduğu bilinmektedir. 1530 yılında yapılan ilk nüfus sayımında Uçhisar’da yaklaşık 3000 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.  1960’lı yıllara kadar içinde ve etrafında yaşanmıştır.
            Uçhisar Kalesi, birbirine bitişik iki sivri peribacasından oluşmaktadır. Halk arasında büyüğüne “Ağanın Kalesi”, küçüğüne “Çavuşun Kalesi” denilmektedir. Kale güneyden 50 metreyi, kuzeyden 100 metreyi aşan yapısıyla bir gökdeleni andırır. 
            Kalede günbatımını izlemek, tüm vadilerin aldığı kızıllığı, renk değişimlerini ve büründüğü atmosferi seyretmek insana ayrı bir keyif verir. Kapadokya’yı ziyarete gelen yerli yabancı tüm ziyaretçilerin Uçhisar Kalesi’ne çıkmadan yaptıkları Kapadokya Gezisi eksik sayılır.
            Uçhisar’da konakladığınız kayadan oyma butik otel veya pansiyonunuzdan ya da Kesek Meydanı’na park ettiğiniz aracınızdan veya tur otobüsünüzden kaleye doğru yürürken kale yolu üzerindeki içinde yöresel halı-kilim ve hediyelik eşya satılan dükkanları, Şapkalı Kaleyi, Cevizli peribacalarını, eski Uçhisar evlerini seyrederek kale girişine varırsınız.  Biletinizi aldıktan sonra kayadan oyma eski tandırevi, şirane, ahır gibi mekanlardan geçerek kalenin zirvesine ulaşacağınız merdivenlere gelirsiniz. Merdivenleri çıkarken manzaranın büyüsüne kapılmamak elde değildir.

Bu konumun sahipliği aslında bir açıklamayı da beraberinde getiriyor. Gövde görevi. Uç hisar Kapadokya bölgesinde iletişim ağının temel noktasında yer alıyor. Bilgilerin toplanma merkezlerinin her zaman tek bir çatı altında toplanması ve bu bilgilerin gerekli yerlere ulaştırılma isteği ve o zamanlarda insan gücü, fiziksel yollar ile halledilmesi, haberin hızlı bir şekilde iktidar ve bölge yöneticilerine ulaşması gerekir.

Uçhisar kalesinin en önemli özelliğinden biriside Kapadokya bölgesinde ateş ile haberleşme, bayrak ile haberleşme gibi uzak mesafelerden göz ile görülme ve kodlamalar ile belirlenmiş konuşmaların toplanma merkezidir.

Kodlama merkezi bilgileri iktidara ulaştırmakta ve gerekli önlem müdahale ya da ulaşımı hızlı şekilde sağlanması amaçlanmıştır.

Bu özelliğin diğer bir bakış açısı, uçhisar kalesinin, Kapadokya bölgesinde yönetici bölge olduğu konusundur.

 

Kaynakça : http://www.uchisar.bel.tr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=689

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s